Muzea

Obchodzący w tym roku jubileuszowe 700-lecie Lublin bez wątpienia ma wiele do zaoferowania turystom. Doskonałym sposobem na zapoznanie się z historią tego miasta jest skorzystanie z bogatej oferty muzealnej, która pozwoli z różnych ​ ​perspektyw ​ ​spojrzeć ​ ​na ​ ​specyfikę ​ ​tego ​ ​miasta.

 

 

                 Zwiedzanie Lublina warto rozpocząć od położonego na wzgórzu zamkowym Muzeum Lubelskiego, będącego największym i najstarszym tego typu obiektem w regionie. Chlubą muzeum jest gotycka Kaplica Zamkowa wraz z unikatowymi freskami bizantyńsko-ruskimi, które czynią ją jednym z najoryginalniejszych przykładów sztuki średniowiecznej w Europie. Obiekt oferuje też szereg atrakcji, obejmujących koncerty muzyki klasycznej, pokazy filmowe czy propozycje skierowane do najmłodszych. Ponadto do dyspozycji zwiedzających są również tereny przyziemia zwane Lapidarium, galeria sztuki oraz wystawa zbiorów etnograficznych, ​ ​archeologicznych, ​ ​militarnych ​ ​i ​ ​numizmatycznych.

 

Wyjątkowym miejscem na muzealnej mapie Lublina jest położone nad rzeką Czechówką Muzeum Wsi Lubelskiej. Malowniczy skansen jest doceniany przez turystów nie tylko ze względu na okazały metraż i umiejscowienie na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim za doskonale wyposażoną i prezentowaną ekspozycję. W jej skład wchodzi drewniana architektura dawnej Lubelszczyzny, a także ogromny zbiór przedmiotów i pamiątek związanych z codziennym życiem, zarówno na wsi, dworach oraz miastach wiele lat temu. Miejsce pozwala w niebanalny sposób zapoznać się z kulturową różnorodnością regionu, tradycjami, obrzędami i niematerialnym dziedzictwem minionych epok. W Muzeum organizowane są ciekawe cykliczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne nawiązujące do tematyki miejsca. Ze względu na zróżnicowany krajobraz i unikalny charakter miejsce wykorzystywane było nieraz jako element scenografii filmowej i telewizyjnej.

 

Szczególnym miejscem, którego należy odwiedzić, będąc w Lublinie, jest Państwowe Muzeum na Majdanku. Teren byłego obozu zagłady, funkcjonującego w latach 1941-1944, jest najstarszym w Europie miejscem upamiętniające ofiary drugiej wojny światowej. Nazywany  Majdankiem nazistowski obóz koncentracyjny w czasie niemieckiej okupacji był po Oświęcimiu drugim co do wielkości ośrodkiem zagłady w Polsce. Na należącym do Muzeum terenie znajduje się niemal 70 obiektów historycznych, w tym wieże strażnicze, baraki, rematorium, a także ekspozycje stałe, wystawa multimedialna oraz Pomnik Walki i Męczeństwa. Muzeum jest nie tylko miejscem zadumy i refleksji, ale też ważną lekcją historii, warto więc z kilkudniowym wyprzedzeniem zarezerwować oprowadzanie przez przewodnika.

 

W ofercie muzealnej Lublina znajdują się nie tylko duże instytucje o historycznym charakterze, ale też sporo mniejszych placówek o określonej tematyce. Jeśli znane są już powyższe propozycje lub ograniczenia czasowe pozwalają jedynie na krótsze zwiedzanie, warto wybrać się do jednego z mniejszych, a nie mniej ciekawych, miejsc. Jednym z nich jest Muzeum Aptekarstwa ulokowane w małej, zabytkowej aptece w centrum miasta. W dwóch salach, będących odzwierciedleniem wyglądu dawnej apteki, znajdują się gustowne meble z drugiej połowy XIX wieku, rozbudowana kolekcja wag, narzędzia aptekarskie, zabytkowe szkła i pojemniki farmaceutyczne, opakowania, recepty, etykiety oraz inne
dokumenty.

 

Ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu, a jednocześnie dobrą zabawą dla odwiedzających w każdym wieku, jest Regionalne Muzeum Cebularza. Wizyta pozwoli poznać jedną z legend Lublina, wziąć udział w interaktywnym pokazie, poznać kulisy powstania słynnego lubelskiego wypieku, a przede wszystkim samemu ​ ​ubrać ​ ​kucharską ​ ​czapkę ​ ​i ​ ​przygotować ​ ​własny ​ ​przysmak. Wybierając się na krótszy spacer, warto zahaczyć o nieco schowany Dworek Wincentego Pola, czyli muzeum biograficzne, pochodzącego z Lublina cenionego poety i geografa. Wybudowany u schyłku XVIII w. modrzewiowy dworek w klasycystycznym stylu zawiera oprócz biografii i wizerunków wiele rodzinnych pamiątek, rękopisy utworów literackich, wyniki badań geograficznych i etnograficznych, a także imponującą kolekcję zegarów czy globusów z XIX i XX wieku . W nastrojowych wnętrzach, w których podziwiać można zabytkowe XIX-wieczne meble, odbywają się liczne kameralne wydarzenia kulturalne, odczyty, spotkania ​ ​i ​ ​niewielkie ​ ​koncerty.

 

Interesującym obiektem dla zwiedzających jest także ośrodek edukacyjny Dom Słów — Izba Drukarstwa. Muzeum pozwala zobaczyć na własne oczy stare maszyny drukarskie, pracownię typograficzną czy litografii oraz wziąć udział w licznych warsztatach, np. dawnych technik druku, technik czerpania papieru, kaligrafii czy tworzenia grafiki na kamieniu litograficznym . Ekspozycją stałą jest też Wystawa Siła Wolnego Słowa, poruszająca temat działań lubelskiego niezależnego ruchu wydawniczego w objętej cenzurą Polsce w latach 1976 – 1989, w której zbiorach ​ ​znajdują ​ ​się ​ ​m.in. ​ ​książki ​ ​i ​ ​pisma ​ ​ówczesnego ​ ​drugiego ​ ​obiegu.

 

Kulturalne zasoby Lublina pozwalają przekonać się, że muzeum nie musi kojarzyć się jedynie z nieciekawymi szklanymi gablotami. Odwiedzając miasto, warto zapoznać ​ ​się ​ ​z​ ​szeroką ​ ​gamą ​ ​możliwości ​ ​i ​ ​poznać ​ ​miasto ​ ​w ​ ​niesztampowy ​ ​sposób.