Dla Dzieci

Największe miasto wschodniej Polski — Lublin urzeka bogatą kulturą, tradycjami oraz licznymi zabytkami. W wielu miejscach znajduje się również mnóstwo atrakcji, które w ciekawy i nowoczesny sposób pozwolą poznać miasto najmłodszym turystom. Oto najciekawsze pomysły na spędzenie czasu z​ ​dzieckiem.

 

 

Zwiedzając miasto wraz z pociechą, warto wybrać miejsca nowoczesne, przyciągające uwagę, z multimedialnymi elementami, które zaciekawią nawet najmłodszych ​ ​odbiorców.

Jednym z takich miejsc jest z pewnością Lubelska Trasa Podziemna, łącząca Stary Ratusz z Placem po Farze. Wędrówka mierzącymi 300 m korytarzami pod miastem pozwala poznać historię miasta w niecodziennych okolicznościach. Główną atrakcją
wystawy jest interaktywna makieta wzbogacona odpowiednim światłem i elementami dźwiękowymi, która wiernie odwzorowuje pożar w Lublinie na początku
​ ​XVIII ​ ​wieku.

Instytucje kulturalne takie jak muzea czy teatry często mają osobą ofertę skierowaną do dzieci. Piękne położenie i niezwykle bogate zbiory Muzeum Wsi Lubelskiej to pomysł na niezwykłą wycieczkę dla osób w każdym wieku. Mniejsze, ale nie mniej ciekawe, są Muzeum Aptekarstwa lub Regionalne Muzeum Cebularza, w którym nawet najmłodsi piekarze mogą ubrać kuchenną czapkę i upiec swój własny ​ ​lokalny ​ ​przysmak.

Warsztaty i atrakcje młodsi turyści znajdą również w ofercie wielu lubelskich teatrów. Teatr Stary nie tylko organizuje warsztaty dla dzieci, ale też daje możliwość zwiedzania teatru od strony sali widowiskowej i za kulisami, podobną działalność prowadzi też Lubelski Teatr Tańca z siedzibą w lubelskim Teatrze Kultury. Ogromnym przeżyciem dla dziecka będzie wizyta w Teatrze Lalki i Aktora im.
Hansa Christiana Andersena, którego program złożony ze spektakli z użyciem klasycznych lalek skierowany jest właśnie do młodszych widzów.
W Centrum Spotkania Kultur, w którym mieści się siedziba Teatru organizowane jest też mnóstwo innych warsztatów dla dzieci, jak na przykład letnie zajęcia z pszczelarzem. Warto więc, planując wizytę zorientować się w aktualnych wydarzeniach.

W sezonie wiosennymi i letnim miasto oferuje wiele sposobów aktywnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Moc atrakcji mieści się nad Zalewem Zemborzyckim , gdzie znajdują się plaże, place zabaw oraz wodny park rozrywki ,, Słoneczny Wrotków ”, oferujący brodziki, baseny, zjeżdżalnie oraz wyspę piratów. W przypadku gorszej pogody wodne szaleństwa na świeżym powietrzu można zastąpić
wizytą w ośrodku sportowo-rekreacyjnym Aqua Lublin, w skład którego wchodzi
kompleks basenów, jacuzzi, saunarium , plac zabaw i inne atrakcje. Innym pomysłem są odwiedziny w Magic Parku, czyli największym w Lublinie krytym placu zabaw,  oferującym m.in. tory przeszkód, zjeżdżalnie czy labirynty lub w parku trampolinowym ​ ​Mania ​ ​Skakania.

Jedną z najciekawszych propozycji spędzenia czasu z dzieckiem jest niezwykły w skali kraju projekt ,, Rezerwat Dzikich Dzieci . Pomysł zaczerpnięty z Wielkiej Brytanii i cieszący się dużą popularnością w wielu europejskich krajach to jedyne miejsce w Lublinie, do którego to dorośli mają ograniczony wstęp. Na terenie Rezerwatu na próżno szukać gotowych zabawek, zabezpieczeń, huśtawek czy gumowego podłoża, za to przestrzeń wypełniają stare opony, europalety , sklepowa waga, plastikowe beczki, a nawet pralka Frania. Każde dziecko pod okiem
animatorów i opiekunów będzie mogło skorzystać z narzędzi takich jak młotki, śrubokręty, a nawet wkrętarki.
Miejsce w założeniu ma stworzyć dzieciom przestrzeń do nieskrępowanej zabawy, współpracy w grupie, komunikacji a przede wszystkim rozwoju kreatywności w czasach gdy niełatwo o taką możliwość. Początkowo inicjatywa miała trwać jedynie trzy tygodnie w trakcie letnich wakacji, jednak została wyjątkowo dobrze przyjęta przez odbiorców, w efekcie czego od nowego roku Rezerwat Dzikich Dzieci rozpocznie swoją działalność ​ ​na ​ ​stałe.

Wyjątkowa atrakcja przygotowana przez miasto Lublin czeka na nieco starsze dzieci. Zamiast tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem lub mapą w ręku proponuje ono pełną wrażeń formę zwiedzania, w której trakcie potrzebna będzie pełna uwaga, samodzielność, aktywność i umiejętność rozwiązywania łamigłówek. Zarówno młodsi, jak i starsi detektywi będą zmuszeni skorzystać ze swojej spostrzegawczości i sprytu, aby podążać szlakiem jednego z questów lub gry miejskiej ​ ​w ​ ​celu ​ ​odkrycia ​ ​tajemnic ​ ​Lublina.

Quest to jedna z form gry edukacyjnej, polegającej na zgłębianiu tajemnic miasta podczas pełnego niespodzianek spaceru wskazanego przez poszczególne wskazówki zawarte we wcześniej wydrukowanej Karcie Wyprawy. Osoba biorąca udział w zabawie, rozwiązując  łamigłówki, odkrywa kolejne etapy wędrówki, zdobywając po drodze wskazówki i pamiątki w postaci np. pieczątek. Obecnie na oficjalnej stronie miasta można znaleźć cztery różne questy – należy się z nimi zapoznać, ​ ​a ​ ​następnie ​ ​zacząć ​ ​odkrywanie ​ ​Lublina.

Gra miejska jest z kolei zabawą o sprecyzowanej fabule, która rozgrywa się na konkretnym terenie, a decyzję o udziale można podjąć w dowolnej chwili. Gra oparta jest na poszczególnych elementach położonych w różnych częściach miasta, a chcąc dotrzeć do mety, należy położyć nacisk na zdolność zdobywania wiedzy i czas ​ ​zdobywania ​ ​informacji.

Zwiedzanie miasta z pewnością uatrakcyjni podróżowanie starymi środkami lokomocji – autobusem Gutkiem bądź trolejbusem Ziutkiem , dostępnymi w każdą niedzielę letnich miesięcy. Warto również zaplanować wyjazd w czasie, gdy organizowane są wydarzenia, takie jak Festiwal Legend Lubelskich lub Carnaval Sztukmistrzów, oferujący multum spektakli i atrakcji, które z pewnością ​ ​zdobędą ​ ​uwagę ​ ​i ​ ​serce ​ ​młodszych ​ ​turystów.