Lokalne Atrakcje

Międzynarodowy ,, ​Raport o polskich metropoliach 2015 ​” wskazał Lublin jako najlepsze pod względem jakości życia miasto w Polsce. Prężnie rozwijające się, tętniące życiem miasto o 700-letniej historii przyciąga zarówno rzesze studentów, jak i turystów. Jakie atrakcje czekają na przyjezdnych w jednym z najpiękniejszych ​ ​miast ​ ​wschodniej ​ ​Polski?

 

 

Lublin jest miastem niezwykłym pod wieloma względami. Na jego wyjątkowość wpływa między innymi położenie, dzięki któremu od początku przenikały się w nim wpływy Wschodu i Zachodu,wpływając na jego wielokulturowość w różnych aspektach.

Jest to jeden z powodów, dla którego otwarte w 2015 roku Centrum Spotkania Kultur od początku stało się dumą miasta. Największe centrum kulturalne w Lublinie powstało w miejscu dawnego ,, ​Teatru w Budowie ​” ​, który w ciągu ostatnich
trzydziestu lat powoli chylił się ku ruinie. Piękny nowoczesny budynek, będący dziełem znanego lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha, składa się z kilku pomieszczeń, z czego największa sala operowa jest w stanie pomieścić nawet tysiąc osób. ​Miejsce robi jednak ogromne wrażenie nie tylko dzięki walorom architektonicznym, ale wyjątkowo bogatej i zróżnicowanej ofercie programowej. ​Centrum Spotkania Kultur udowadnia, że kultura wyższa, jak koncerty muzyki poważnej, opera czy balet bez przeszkód może przeplatać się z mniej elitarnymi formami sztuki: spektaklami, wystawami, spotkaniami, a nawet koncertami muzyki popularnej. W planach ma ono również pełnić funkcję siedziby dla ​ ​działalności ​ ​niektórych ​ ​organizacji ​ ​pozarządowych.

Drugim ważnym miejscem na kulturalnej mapie Lublina jest mieszczące się w dawnym klasztorze Centrum Kultury. ​Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowo interesującej ofercie kulturalnej, obejmującej Galerię Białą, spektakle uznanych reżyserów, Lubelski Teatr Tańca, a także szereg ciekawych warsztatów, związanych ze scenografią i innymi formami sztuk teatralnych. Przy Centrum Kultury działa także księgarnia i kawiarnia Szklarnia, oferująca zarówno ​ ​doskonałą ​ ​literaturę, ​ ​jak ​ ​i ​ ​interesujący ​ ​wystrój.

Miłośników sztuki współczesnej z pewnością zainteresuje też działalność Galerii Labirynt, której siedziba znajduje się w miejscu dawnych warsztatów samochodowych. ​Warto zorientować się wcześniej w ofercie miejsca, która obejmuje wystawy najważniejszych artystów sztuki współczesnej, pokazy filmowe, występy performatywne, a także warsztaty skierowane do najmłodszych. ​Ponadto na terenie galerii znajduje się mała księgarnia, oferująca wyjątkowo ​ ​ciekawe ​ ​tytuły ​ ​literatury ​ ​dziecięcej.

Atrakcją turystyczną cieszącą się dużym uznaniem wśród odwiedzających jest też mierząca niemal 300 metrów Lubelska Trasa Podziemna. Szlak będący wynikiem połączenia korytarzy piwnic z okresu XVI i XVII wieku ma swój początek w Starym Ratuszu, następnie biegnie pod Rynkiem i Starym Miastem, kończąc się przy Placu po Farze. ​Podczas spaceru można zapoznać się z historią rozwoju miasta na
przestrzeni lat oraz obejrzeć wystawę, której główną atrakcją jest ruchoma audiowizualna ​ ​makieta, ​ ​ilustrująca ​ ​Lublin ​ ​podczas ​ ​pożaru ​ ​w ​ ​1719 ​ ​roku.

Lublin oferuje więcej rozrywki amatorom podziemnych wędrówek. W kamienicy Lubomelskich znajduje się bowiem otwarta dla turystów Piwnica pod Fortuną. Większość powierzchni niewielkiego muzeum zajmuje nowoczesna wystawa, przedstawiająca za pomocą multimedialnych prezentacji i eksponatów historię miasta. W ostatnim pomieszczeniu, będącym niegdyś winiarnią, znajduje się sięgająca XVI wieku polichromia o tematyce sakralnej, mitologicznej oraz starożytnej. Unikalne freski z epoki renesansu zdobią sklepienie, część kominka oraz ​ ​zdobiące ​ ​ściany ​ ​obrazy.

Zwiedzanie warto zakończyć chwilą relaksu w jednym z licznych klubów lub kawiarni. Jedną z najciekawszych propozycji jest wizyta w siedzibie Browaru Perła przy ulicy Bernardyńskiej. Pijalnia Perłowa cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów nie tylko nie względu na wiele cyklicznych wydarzeń i imprez kulturalnych, ale przede wszystkim niezwykły design. Lokal, będący dziełem pracowni Projekt Praga, składa się z owalnego baru na samym środku, lustrzanego sufitu i niezliczonej ilości ciemnych butelek,
tworzących niezwykłą instalację artystyczną. W podziemiach Browaru Perła znajduje się kolejna trasa turystyczna, obejmująca teren klasztoru Reformatów i dawny kościół, gdzie niegdyś warzono piwo. Podczas spaceru można skosztować  piwa, zapoznać się z historią lubelskiego browaru, a także poznać tajniki procesu produkcji ​ ​oraz ​ ​doboru ​ ​składników.

Spacerując ulicami Deptaku i Starego Miasta można napotkać miejskiego krzykacza, którego rola polega na ogłaszaniu ważnych informacji i uchwał rady miasta. Zawód ​klikona ​ma swoje korzenie w średniowieczu i od wielu lat jest uważany za wymarły. Ewenementem jest więc Lublin, który obecnie jako jedyne miasto w Polsce i jedno z nielicznych w Europie, zachował tę tradycję. Od 1990 roku funkcję tę pełni Władysław Grzyb, mający głos o udokumentowanej skali 80 decybeli.

Niełatwo wybrać najciekawsze czy najpiękniejsze miejsca w liczącym sobie 700 lat Lublinie. Warto jednak tradycyjnie rozpocząć wędrówkę od poznania najważniejszych zabytków, odwiedzić kluczowe muzea, zachwycić się oryginalną architekturą, a następnie podążyć własnym szlakiem, szukając własnych najbardziej inspirujących ​ ​atrakcji ​ ​miasta.

Jak widać warto zapewnić sobie parę dni na zwiedzenie miasta co w tym przypadku nocleg Lublin to wymóg który pozwoli nam dokładnie obejrzeć wszystkie atrakcje w mieście, oprócz tego są również formy dla aktywnych i dla dzieci jeśli jedziemy z całą rodziną, wypad na weekend lub nawet cały tydzień w Lublinie nie może być nudny, ważne żeby wiedzieć gdzie i wcześniej zaplanować sobie trasy zwiedzania.