Aktywny Wypoczynek

Lublin jest miastem tętniącym życiem i ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji dla tych, którzy także lubią pozostawać w ruchu. Sposób na spędzenie wolnego czasu aktywnie i na łonie natury znajdzie się niezależnie od pory roku i ​ ​pogody ​ ​dzięki ​ ​licznym ​ ​parkom, ​ ​terenom ​ ​i ​ ​obiektom ​ ​rekreacyjnym.


Jedną z najbardziej lubianych i powszednich form aktywnego zwiedzania jest spacerowanie. Osoby ceniące sobie kontakt z naturą z pewnością docenią mnogość parków, ​ ​ogrodów ​ ​i ​ ​terenów ​ ​leśnych ​ ​idealnych ​ ​na ​ ​krótsze ​ ​i ​ ​dłuższe ​ ​przechadzki.

 

Jednym z ulubionych miejsc spacerowych zarówno turystów, jak i mieszkańców jest lubelski Ogród Botaniczny, otwarty dla zwiedzających od początku kwietnia do końca października. Jest to doskonałe miejsce, aby wyciszyć się i odpocząć od zgiełku miasta, pozostając w jego centrum. W Ogrodzie znajduje się ponad 1600 gatunków krzewów i drzew, niemal tyle samo roślin szklarniowych, ponad 3300 roślin gruntowych oraz 100 drzew, które osiągnęły wiek ponad stu lat. Trasę spacerową tworzą kręte alejki z mnóstwem zaułków, tworząc wyjątkowo romantyczny ​ ​nastrój.

 

W pobliżu Ogrodu Botanicznego znajduje się chluba miasta i jedno z  największych muzeów w Polsce położonych na świeżym powietrzu — Muzeum Wsi Lubelskiej. Ogromną powierzchnię obiektu wypełniają pamiątki i przedmioty związane z dawnym życiem na wsiach, dworach i w miasteczkach. Ponadto w skansenie można w wyjątkowo atrakcyjnej formie zapoznać się ze zwyczajami i tradycjami minionych ​ ​epok.

 

Najbardziej okazałym i charakterystycznym parkiem w Lublinie jest z kolei położony w centrum miasta Ogród Saski. Jest częstym celem pieszych wędrówek ze względu na znajdującą się w nim zieleń, dwa stawy, fontannę, stary zegar słoneczny, muszlę koncertową, liczne ławeczki, a także imponującą białą topolę, uznaną ​ ​za ​ ​pomnik ​ ​przyrody.

 

Chcąc połączyć przechadzkę z bliższym poznaniem historii i najważniejszych punktów miasta warto udać się jedną z wyznaczonych tras spacerowych. Wśród nich znajduje się pięć szlaków turystycznych, w tym zabytków architektury czy znanych Lublinian, szlak ​ ​pamięci ​ ​oraz ​ ​szlaki ​ ​tematyczne.

 

Infrastruktura miasta została również bardzo dobrze przystosowana dla tych, którzy zamiast pieszych wędrówek preferują jazdę na dwóch kołach . Liczne szlaki i ścieżki rowerowe liczą łącznie 140 km, w tym najdłuższa, bo mierząca ponad 60 km trasa przez Nałęczów i Wąwolnicę do Kazimierza Dolnego. Brak swojego pojazdu nie jest przeszkodą, gdyż miasto oferuje możliwość skorzystania z Lubelskiego Roweru Miejskiego na jednej z 90 stacji, a także opcję wypożyczenia roweru ​ ​dziecięcego.

 

Entuzjaści wypoczynku nad wodą również znajdą w Lublinie coś dla siebie. Jeśli pogoda dopisuje najlepszym wyborem jest Zalew Zemborzycki , oferujący kilka plaż, punkty gastronomiczne, place zabaw, a także możliwość wynajmu sprzętów plażowych i wodnych oraz rowerów górskich. Pasjonaci sportów ekstremalnych mogą spróbować swoich sił na nartach wodnych, szukający nieco spokojniejszych form rozrywki powinni zaś udać się na spływ rzeką Bystrzycą. Doskonałą rozrywką zarówno dla najmłodszych, jak i starszych jest również park wodny ,, Słoneczny Wrotków ” wraz ze zjeżdżalniami, basenami, brodzikami, a nawet wyspą ​ ​piratów.

 

Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie muszą przekreślać planów wodnej rozrywki. W mieście znajduje się bowiem kompleks krytych basenów Aqua Lublin, będący nowoczesnym obiektem sportowo-rekreacyjnym zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Obiekt proponuje szereg atrakcji, w tym basen olimpijski, zjeżdżalnie, jacuzzi, saunarium połączone z gabinetem masażu, wodny plac zabaw czy całoroczny odkryty basen z podgrzewaną wodą, który pozwala cieszyć się kąpielą ​ ​pomimo ​ ​mrozu ​ ​wokół.

 

Należy również rozwiać wszelkie wątpliwości, jakoby zimą w Lublinie brakowało możliwości na aktywny wypoczynek. Sztuczne, kryte lodowisko Icemania oferuje powierzchnie do jazdy o wymiarach 30 × 60 m, antresolę widowiskową, kilka punktów gastronomicznych oraz wypożyczalnię łyżew. Zwolennicy sportów zimowych na świeżym powietrzu mogą zaś skorzystać z wyciągu i stoku narciarskiego Globus Ski. Kompleks składa się z dwóch tras przystosowanych do jazdy na nartach i snowboardzie oraz snowpark . Udogodnieniem jest wypożyczalnia sprzętu, znajdująca się przy stoku oraz oświetlenie, które pozwala na jazdę ​ ​wiele ​ ​godzin ​ ​po ​ ​zmroku.